Warsztaty muzyczne w Areszcie Śledczym w Bytomiu
01.09.2015 23:32

Warsztaty muzyczne w Areszcie Śledczym w Bytomiu

W okresie od 1 do 11 września 2015 roku na terenie Aresztu Śledczego w Bytomiu zrealizowano warsztaty muzyczne, które były pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w skali kraju, angażującym przede wszystkim osoby pozbawione wolności. Projekt ten zrealizowano dzięki współpracy z Fundacją POMOST, a także uzyskał rekomendację Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bytom.

Warsztaty były prowadzone przez profesjonalistów na co dzień zajmujących się tworzeniem muzyki. Nadrzędnym koordynatorem projektu był Sebastian Dziębowski, działający w Fundacji Dobrzy Ludzie, który dzięki swojemu bogatemu dorobkowi muzycznemu chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i wspierał aktywność każdego uczestnika. Podczas warsztatów skazani tworzyli, komponowali i nagrywali utwór, który stał się zwieńczeniem ich wspólnej pracy.

W projekcie uczestniczyło sześciu skazanych, którzy różnili się pod względem doświadczeń życiowych, wieku oraz wykształcenia. Choć taka zróżnicowana grupa mogła stanowić wyzwanie, potwierdziło się znane przysłowie: „Muzyka łagodzi obyczaje”, a praca zespołowa zjednoczyła i zmotywowała uczestników.

Utwór pod tytułem „Ponad Granicami” został oficjalnie zaprezentowany 30 września 2015 roku podczas uroczystego koncertu, na którym obecni byli zaproszeni goście, w tym Zastępca Prezydenta Miasta Bytom Robert Dederko, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej oraz członkowie Fundacji POMOST i Fundacji Dobrzy Ludzie. Wśród gości był również Adrian Kowalski, prezes Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica, który zaprezentował projekt „Ściana Marzeń”. Areszt Śledczy w Bytomiu reprezentowała liczna kadra penitencjarna na czele z zastępcą dyrektora, mjr. Dariuszem Myrcikiem.

Dla skazanych najważniejsze było to, że na koncert mogli zaprosić swoich bliskich: matki, partnerki, siostry i dzieci.

Podczas koncertu uczestnicy programu zaprezentowali efekt swojej pracy, który zaskoczył i wzbudził uznanie wśród wszystkich obecnych.

Warto pamiętać, że zainteresowania rozwijają się w kontaktach ze światem zewnętrznym. Wiadomo, że osoby przebywające w jednostkach penitencjarnych często pochodzą ze środowisk zubożałych, w których brakuje pozytywnych wzorców czy autorytetów. Brak zainteresowań, hobby i pasji prowadzi do wielu problemów, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy szukają wrażeń, sięgając po narkotyki, alkohol i wchodząc w konflikt z prawem. Zainteresowania nadają cel życiu i pełnią rolę drogowskazu.

Doświadczenie pokazuje, że osoby osadzone, które są zachęcane do różnych form aktywności, chętnie angażują się w działania, a nawet same inicjują pewne przedsięwzięcia. Mając to na uwadze, kadra Aresztu Śledczego w Bytomiu od wielu lat podejmuje działania mające na celu wzbudzenie, ukierunkowanie i rozwinięcie zainteresowań skazanych. Działania te niewątpliwie przekładają się na skuteczność oddziaływań resocjalizacyjnych.