Dwa słowa

Dwa słowa

 

Emocje mają wpływ na nasze życie codzienne na nasze nastawienie i samopoczucie, zdrowie i relacje z innymi osobami. Emocje nie są tematem prostym. Wielu ludzi ma trudności z mówieniem o tym, co czują. Nie jest łatwo w konstruktywny sposób wyrażać negatywne emocje i uczucia, a często problem dotyczy także wyrażania tych pozytywnych

Często wiele osób się zastanawia czy powiedzieć coś wprost czy raczej coś przemilczeć. Czy są uczucia dobre i złe? Czy są uczucia, których człowiek może się wstydzić. Czy o uczuciach powinno się mówić i jak je okazywać?

Wyrażanie różnego rodzaju emocji sprzyja zdrowiu fizycznemu, pozwala uwolnić napięcie emocjonalne ponieważ nie wyrażone uczucia duszą się w ciele i wpływają na złe samopoczucie i nastawienie do drugiej osoby. Wyrażanie emocji umożliwi zmianę rzeczywistości w taki sposób, aby w przyszłości nie być uczestnikiem sytuacji, które wywołały w nas negatywne uczucia. Wyrażanie emocji wzmacnia naszą samoocenę ponieważ osoby, które mają problem z wyrażaniem swoich uczuć często są to osoby wycofane i ulegają innym osobą. Natomiast tłumienie emocji powoduje stopniowe gromadzenie się co raz większej ilości niechciane energii.

Mów, kiedy jest dobrze

Mów na bieżąco

Mów wprost

Mów umiejętnie

Jesteśmy autentyczni wyrażając swoje uczucia. Wyrażając swoje emocje, dzielimy się informacjami o sobie.

Tak to przeżywam –> to teraz czuje –> to jestem ja

Oczekiwania

Jeśli chcesz aby druga osoba była otwarta i wyrażała swoje emocje, naucz się również być otwartym na przyjmowanie emocji drugiej osoby. Nie bój się emocji odmiennych, niż Twoje. Nie musi to stanowić zagrożenia ani dla Ciebie, ani dla relacji. Każdy z nas ma indywidualną emocjonalność wynikającą z wyposażenia genetycznego i procesu socjalizacji, przez co pewne rzeczy trudno Ci będzie zmienić. Ale wiele możesz zrobić, wiele możesz się nauczyć – pamiętaj.

Wyrażanie emocji w związkach partnerskich

Duszenie emocji w związkach partnerskich powoduje że związki się rozpadają. Wyrażanie wzajemnie emocji to jak wymiana energii bez tego związki się gaszą i oddalają się od siebie.

Słownym deklaracją w związkach muszą towarzyszyć czyny nie wystarczy słowo kocham jeśli nie będą połączone z czynami bo tylko wtedy nabiorą znaczenia dla drugiej osoby.

Najłatwiej w związku wyraża się emocje jak jest się z czegoś nie zadowolonym wtedy, gdy nam coś nie odpowiada. Oczywiście jest to błąd mówienie tylko wtedy gdy towarzyszą ci te gorsze emocje. Mów też wtedy, gdy jesteś z czegoś zadowolony/a nawet przy drobnostkach. Często dla jednej osoby mogą być to drobnostki a dla innych mogą mieć duże znaczenie.

Komplementuj – Chwal partnera – Doceniaj –

Mów że robi to dobrze – Mów że sprawia ci radość

Zobaczysz, że to doceni…

Wyrażanie emocji to ciągły trening

Wiele osób myśli że wyrażanie emocji na ogół to prosta rzecz lecz tak nie jest. Często na zadawane pytanie ludziom „Co czujesz jak to mówisz” odpowiadają „nie wiem”

Trzeba potrafić oddzielić, która emocja ma naprawdę związek z drugą osobą, a która jest twoją osobistą relacją na coś.

Jak się uczyć z pomocą bliskich wyrażać emocje?

Metoda na wyrażanie emocji za pomocą innej osoby to rozmowa otwarta z nią o swoich i jej przeżyciach. Można również udać się do fachowca.

Jak się uczyć samodzielnie wyrażać emocje?

Przy różnych sytuacjach w życiu codziennym zadawaj sobie pytania „Co ja teraz czuję”. Jedną ze sprawdzonych metod jest założenie zeszytu uczuć i następnie zapisywania danych emocji:

(data – sytuacja – uczucie – umiejscowienie emocji w ciele)

Mów na bieżąco – Mów wprost – Mów umiejętnie

Mów na bieżąco nie duś i nie tłum emocji w sobie ponieważ, w którejś podobnej sytuacji wybuchniesz co może spowodować duże konsekwencje. Często wybuchy emocji mogą być podobne do agresywnych relacji i również partner może w podobny sposób się bronić. Mów wprost a nie tak zwanymi szyframi ponieważ druga osoba nie jest jasnowidzem aby się domyśleć o co chodzi pierwszej. Szczególnie faceci, którzy sami mówią o sobie, że nie są specjalnie domyślni narzekają, że ich partnerki wyrażają swoje potrzeby niekonkretnie. Słynne „żeby się domyślił” nie działa. Mów umiejętnie czyli spokojnie bez krzyków, bez krytyki i bez oskarżania czy oceniania. Często dla jednej z osób wyrażanie emocji może być ciężkie i może dużo osobę kosztować wtedy warto dać sobie chwilę i ochłonąć. Mów o tym, co w danej sytuacji czujesz i myślisz (komunikat „Ja”) , a nie o tym jaki ktoś jest (tzw. komunikat „Ty”).

Komunikaty „ja” służą wyrażeniu swoich odczuć w związku z jakąś sytuacją oraz, jeśli jest to potrzebne, wyrażeniu swoich oczekiwań co do tej sytuacji. Zbyt często stosujemy w naszych codziennych rozmowach komunikaty, które odnoszą się jedynie do drugiej osoby, a na dodatek zawierają oceny i etykietki.

zamiast: „Denerwujesz mnie” lepiej Jestem zdenerwowany

zamiast: „Wkurza mnie, że jesteś taki leniwy, ciągle siedzisz w domu i nic nie robisz!” lepiej : „Jestem wkurzona, gdy widzę jak siedzisz w domu, a ja cały czas pracuję. Chciałabym otrzymać od ciebie więcej wsparcia.”

„Kiedy ty (zachowanie), ja (uczucie), ponieważ (potrzeba). Chciałabym (konkretna prośba). ”

Stosowanie tego rodzaju komunikatów pozwala uniknąć oskarżania i eskalacji konfliktów. Przechodzimy od oceniania i zrzucania winy na drugą osobę do wyrażania swoich emocji i brania za nie odpowiedzialności. Nie dajemy też przestrzeni na to, by druga osoba broniąc się lub atakując nas powiedziała „nieprawda”. Jeśli mówię, że coś czuję, taki argument staje się absurdalny.